Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

Wojewódzki Międzyprzedszkolny Przegląd Poezji Dziecięcej

X JUBILEUSZOWY PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ "KTO CZYTA MA PIĘKNE SNY..." OKIEM POETY- PANA ZYGMUNTA MARKA MISZCZAKA...

Kto czyta ma piękne sny...” -

JUBILEUSZ WOJEWÓDZKIEGO PRZEGLĄDU POEZJI DZIECIĘCEJ

W LUBLINIE

Przed autorem relacji z X Jubileuszowego Wojewódzkiego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny...” stoi trudne zadanie przeniesienia Czytelnika w inspirujący klimat tej niepowtarzalnej imprezy. Zanim jednak podzielę się swoimi spostrzeżeniami z przeprowadzonego w dniach 24-26. IV. 2019 r. w pomieszczeniach Kościoła p.w. Św. Antoniego Padewskiego w Lublinie przeglądu – słów kilka na temat jego specyfiki. Jak zapisano w specjalnie na tę okoliczność przygotowanym folderze:
„[... Przegląd...] to jedyne tego typu przedsięwzięcie organizowane w Lublinie dla dzieci w wieku przedszkolnym, corocznie objęte Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Lublin. Przegląd Poezji Dziecięcej to domena aktywności twórczej i recytatorskiej najmłodszych. Celem przeglądu jest rozbudzenie u dzieci zainteresowań poezją oraz rozwijanie umiejętności literackich, a także promowanie artystycznych zdolności dzieci ze szczególnym naciskiem na promocję kultury języka polskiego.”

Organizatorki imprezy: P. Dorota Iwańska Dyrektor Przedszkola Nr 52 oraz P. Dorota Pawlak Dyrektor Przedszkola Nr 64 w Lublinie z tak zarysowanych zadań wywiązały się w sposób znakomity. Będące zwieńczeniem Konkursu Literackiego dla dzieci przedszkolnych (w tym roku poświęconego tematowi: „Moja Rodzina”) pierwsze dwa dni przeglądu umożliwiły uczestnikom zapoznanie się z twórczym dorobkiem małych poetów. Dzień trzeci – to już świetnie przez maluchów wykorzystana okazja do wykazania się umiejętnościami recytacji i interpretacji utworów znanych i lubianych poetów dziecięcych.

W gościnnej, przestronnej sali Kościoła Dolnego zasiedli sami wykonawcy, Ich rodzice, nauczyciele i opiekunowie. Wśród gości honorowych znaleźli się: Danuta Steć Zastępca Dyrektora Wydziału Kształcenia Ogólnego Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Mirosław Jarosiński Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin, Mariusz Płachta – przyjaciel przeglądu i ofiarodawca nagród książkowych oraz poeci: Agnieszka Frączek laureatka nagrody Edukacja 2008 i wyróżnienia Duży Dong przyznanego przez Polską Sekcję IBBY a także piszący te słowa Zygmunt Marek Miszczak. Nie zabrakło przedstawicieli NSZZ „Solidarność”, przedstawicieli rad dzielnic, rad rodziców, bibliotek i przedszkoli lubelskich. Osobno wymienić wypada obecnego w ostatnim dniu imprezy proboszcza goszczącej uczestników poetyckiego spotkania parafii Św. Antoniego ks. Marka Urbana. Z zaszczytnej roli konferansjera doskonale wywiązał się P. Marcin.

Jakkolwiek poniższa relacja nie do końca odzwierciedlać może chronologię wydarzeń artystycznych, wspomnieć należy, iż każdy z trzech dni imprezy rozpoczynał się od zaprezentowania przez prowadzącego przegląd P. Marcina wiersza pt. „Mój skarb” autorstwa Rozalii – zdobywczyni I Nagrody w Konkursie Literackim. „Daleko, daleko, za górą, za rzeką...” - brzmiały pierwsze, wprowadzające w baśniowy klimat wiersza słowa poetki. „Mama to wróżka w przepięknej sukience [...] Tata to rycerz w błyszczącej zbroi – odważny i dzielny jak zuch...” - tymi urzekającymi słowami autorka oczarowała nie tylko członków jury konkursu, ale wszystkie obecne na sali osoby.

Ważnym punktem tego poetyckiego święta było wręczenie okolicznościowych dyplomów i podziękowań: dla P. Mariusza Płachty – wielkodusznego przyjaciela i sponsora imprezy (środa), ks. Marka Urbana – gospodarza spotkania (piątek) oraz P. Agnieszki Frączek i Zygmunta Marka Miszczaka (środa).

Dziewięć minionych od I lubelskiego Przeglądu lat to czas pozwalający na zebranie wielu doświadczeń i... zdobycie przez organizatorów wielkiej sympatii publiczności. Wyrazem przywiązania do idei przeglądu był występ Mileny i Klaudii – uczestniczek przeglądu sprzed dziewięciu lat właśnie. Szesnastoletnie dziś recytatorki odtworzyły – podobnie jak przed laty – wiersz Stanisława Jachowicza pt. „Ziarenko”. Obecność wykonawczyń doskonale posłużyła uwypukleniu prawidłowości, iż wraz z upływającym czasem dokonuje się rozwój – w tym artystyczny i recytatorski – młodych uczestników przeglądu.

Z kronikarskiego obowiązku, ale też z satysfakcją towarzyszącą obcowaniu z pełną spontaniczności i radości życia poezją – odnotować należy, iż w Konkursie Literackim nagrodzeni zostali:

 

- Rozalia Jędrychowska z Przedszkola Nr 52 w Lublinie (I miejsce),

- Antoni Bedliński z Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Chełmie (II miejsce),

- Małgorzata Szkuat z Przedszkola Nr 5 w Lublinie (III miejsce).

 

Wyróżnieni zostali:

- Bartosz Chołota z Przedszkola Nr 86 w Lublinie,

- Hubert Łowicki z Przedszkola Nr 48 w Lublinie,

- Igor Ozga z Przedszkola Nr 87 w Lublinie.

 

Dodać należy, iż prezentacji utworów – zarówno w części poświęconej poezji własnej, jak i trzeciego dnia spotkania – towarzyszyła niekłamana radość dzieci, z których wiele pochwalić się może już teraz wyraźnie zarysowanymi zdolnościami recytatorskimi i aktorskimi.

Pierwszego dnia (środa) słuchacze zaskoczeni zostali zatem dojrzałą, wykorzystującą modulację głosu recytacją wiersza pt. „Moja Rodzina” przez Gabrysię z Przedszkola Miejskiego Nr 13 w Chełmie. W czwartek zaraz po występie zwracającego uwagę znakomitą dykcją Bartka z Samorządowego Przedszkola Publicznego „Parkowe Skrzaty” w Piotrowicach – nastąpił występ Laury z Przedszkola Nr 54 w Lublinie. Mała wykonawczyni wiersza pt. „Miejsce pierwsze – rodzina” zachwyciła zebranych bogatą gestykulacją i grą sceniczną, zaś sama recytacja charakteryzowała się poprawną dykcją i modulacją głosu. Przykłady sukcesu scenicznego można by mnożyć – wspomnę jedynie o dynamicznej recytacji oraz towarzyszącej jej grze aktorskiej w wykonaniu Łukasza i Wojtka z Przedszkola Nr 65 w Lublinie (piątek). Mali wykonawcy udowodnili, iż tak znanych utworów jak „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry słucha się z przyjemnością, o ile odtwarzający je artyści wkładają w prezentację całe swoje serce...

Towarzysząca uczestnikom przeglądu radość znalazła sprzymierzeńca we wkładzie artystycznym dorosłych. Ważnym momentem spotkania był – stanowiący poetycką perełkę – występ Agnieszki Frączek. „Czy macie jakieś szczególne źródełko, z którego czerpiecie pisząc wiersze?” - pytała artystka. „- Moim jest język polski – w polszczyźnie można znaleźć bardzo wiele pomysłów na wiersze”. Czerpiąca inspirację z języka polskiego, ale też z samego życia oraz fantazji i wyobraźni twórczej poetka dzieliła się z małymi słuchaczami historią swojej twórczości. Jej (poetycka i opowiedziana prozą) opowieść o adoptowanej kociej rodzinie posiadała własny, odrębny wymiar wychowawczy. Na zakończenie tej barwnej, pełnej humoru i radości pogadanki poetka zaprezentowała niektóre spośród Jej znanych i cenionych utworów dla dzieci.

Mówiąc o wkładzie osób dorosłych w przebieg przeglądu nie sposób pominąć elementów zabawy wprowadzanych każdego dnia do spotkania przez konferansjera. Osoba P. Marcina stała się swoistym gwarantem dobrego samopoczucia najmłodszych, odwrócenia uwagi od nieuchronnego stresu i Ich zaangażowania we wspólne przedsięwzięcie. Konsekwentnie wykorzystywanymi przez prowadzącego instrumentami kreowania atmosfery były bowiem żart, dygresja oraz przemyślane sposoby wniesienia do spotkania akcentów rekreacji i rozrywki.

Swój wkład w pełen entuzjazmu najmłodszych przebieg przeglądu mają także obecni na nim rodzice. Wyrazem Ich troski były barwne stroje i rekwizyty maluchów. Wspomnę tutaj tylko o przygotowaniu: Róży i Hani z Przedszkola Nr 5 w Lublinie (zaopatrzone zostały w płaszczyki: zielony i niebieski oraz parasole, które okazały się być w toku prezentacji bardzo przydatnymi – dziewczynki tańczyły i wykonywały gesty sceniczne...), Izie z Przedszkola Nr 44 w Lublinie oraz Martynce z Przedszkola Nr 32 w Lublinie (przebrana została za stonkę oraz zaopatrzona w walizeczkę – wynikający z treści utworu rekwizyt).

Pełna spontanicznej radości a zarazem twórcza atmosfera X Przeglądu pozostanie z pewnością na długo w sercach wszystkich jego uczestników. Grono zainspirowanych do zainteresowania poezją uczestników imprezy urosnąć zdążyło w toku jej dziesięciu edycji do ok. 2000 osób. Tylu bowiem małych uczestników wzięło udział w przeglądzie na przestrzeni lat 2010-2019.

Niestrudzonym organizatorkom: Paniom Dorocie Iwańskiej i Dorocie Pawlak życzyć wypada kolejnych jubileuszy, kolejnych udanych prób wypełnienia wartościową treścią hasła „edukacja przez zabawę”. Niech radość najmłodszych i nabyte przez Nich kompetencje twórcze staną się najlepszą wizytówką tego godnego rozreklamowania przedsięwzięcia!

Partnerami Przedszkola Nr 52 i Przedszkola Nr 64 w organizacji X Jubileuszowego Wojewódzkiego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny...” byli: P. Mariusz Płachta oraz firma Lubella. Z roli partnerów medialnych wywiązali się: „Kurier Lubelski”, Polskie Radio Lublin, „Nowy Tydzień w Lublinie”, TVP3 Lublin i Lubelska TV.

 

Zygmunt Marek Miszczak
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Media o X Jubileuszowym Przeglądzie Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny..."

Tak piszą o naszym X Przeglądzie w mediach :)

* POLSKIE RADIO LUBLIN:
https://www.radio.lublin.pl/news/kto-czyta-ma-piekne-sny-dzieci-prezentuja-poezje

 

* tygodnik NOWY TYDZIEŃ W LUBLINIE:
https://www.nowytydzien.pl/dzieci-kochaja-wiersze/

* telewizja internetowa LUBELSKA.TV:
https://www.lubelska.tv/wiadomosci/6543,wojewodzki-przeglad-poezji-dzieciecej-w-lublinie

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

X Jubileuszowy Przegląd Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny..."

X JUBILEUSZOWY PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ- już wkrótce...

Już wkrótce X JUBILEUSZOWY PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ- "KTO CZYTA MA PIĘKNE SNY...", organizowany przez Przedszkole nr 52 oraz Przedszkole nr 64 z Lublina. Zapraszamy do udziału- szczegóły w Regulaminie ;)

Nowy Tydzień w Lublinie- tak o nas piszą...

Relacja z IX Wojewódzkiego Przeglądu Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny..." w gazecie "Nowy Tydzień w Lublinie".
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ – NOWA ODSŁONA, NOWE OTWARCIE...relacja Pana Zygmunta Marka Miszczaka

Wojewódzki Przegląd Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny...” to cykliczna impreza o ugruntowanej od lat renomie. Tegoroczna, dziewiąta już edycja tego święta poezji dziecięcej stała się okazją do wykorzystania bogatego doświadczenia jego inicjatorów. Przybyłych w dniach 19 i 20 kwietnia 2018 r. do Domu Kultury LSM przy ul. Wallenroda 4a uczestników Przeglądu: dzieci, wychowawców, rodziców i zaproszonych gości czekała mimo to niejedna niespodzianka. Podjęte przez Dyrekcje Przedszkoli Nr 52 (z P. Dyrektor Dorotą Iwańską) oraz Nr 64 (z P. Dyrektor Dorotą Pawlak) przygotowania zaowocowały bowiem znakomitym połączeniem trafnej formuły artystycznego przedsięwzięcia ze spontanicznością, entuzjazmem i radością jego wykonawców.

Powiedzieć najpierw należy o dobrze komponującym się z 100-ą Rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości wyborze tematu Konkursu Literackiego dla dzieci przedszkolnych: „A to Polska właśnie”. Poświęcony prezentacji utworów konkursowych pierwszy dzień Przeglądu przyniósł wiele wzruszeń zarówno małym twórcom i recytatorom, jak i Ich słuchaczom. Odkrywana dzięki postawie dorosłych, głęboko przeżyta przez małych poetów Miłość do Ojczyzny znalazła jakże trafny wyraz w prostych słowach nagrodzonych i nienagrodzonych utworów.

Trudno jest oprzeć się pokusie przytoczenia przynajmniej tych spośród nich, które uzyskały ex aequo pierwsze miejsce.

W wierszu pt. „Miłość do Polski” Natalia Weronika Ruda (Przedszkole Nr 16) napisała:

 

Polska to moja miłość

do bieli i czerwieni

do Orła w koronie,

do rodzinnego Lublina.

 

Polska to moja miłość

do mamy i taty,

do mruczącego kota,

do szumiących łąk.

 

Polska jest w sercu,

w każdym dniu,

w każdym uśmiechu,

w każdym z nas...

 

Echo przekazanego przez najbliższych (dziadka) umiłowania rodzinnego kraju wybrzmiewa też w wierszu Wiktorii Grędzkiej (Przedszkole Nr 35) pt. „Polska, moja Ojczyzna”:

 

Polsko, Polsko moja kochana

Kocham Cię tak bardzo

jak mnie moja mama.

 

Mój dziadek mi powtarza

„Być Polakiem to duma wielka”

A ja o tym doskonale pamiętam.

 

Zabytków i pięknych miejsc

zobaczyć tu mogę wiele

zarówno ja, jak i moi przyjaciele.

 

Duma mnie rozpiera,

gdy myślę o Tobie

bo jesteś tak piękna

w każdej myśli i moim słowie.

 

Ma ojczyzno, jesteś wielka

boś Ty Polska Niepodległa!

 

Poczucie zakorzenienia w konkrecie rodzinnego domu, regionu, Ojczyzny znalazło wreszcie wyraz w wierszu pt. „Kocham Cię, Polsko” Błażeja Jagiełło (Przedszkole Nr 84):

 

Wisi na ścianie mapa nieduża

Podchodzę bliżej, jej kontur znam.

Gdy na nią patrzę twarz się rozchmurza

Bo z nią skojarzeń tysiące mam:

 

Na górze morze, na dole – góry

Przez środek nasza Wisła mknie,

Że polski język, w godle orzeł biały

Każdy przedszkolak o tym dobrze wie.

 

To Polska właśnie – drogi kolego,

Gdzie mamy własny, prawdziwy dom

Gdzie można spełniać swoje marzenia

Gdzie warto wierzyć swoim snom.

Wszystkie jednak bez wyjątku zgłoszone na konkurs utwory świadczą o tym, iż wartości składające się na umiłowanie ojczystego kraju znajdują żywy oddźwięk w sercach przedszkolaków.

 

Patriotyczne przesłanie, z którym (również w stosunku do świata dorosłych) wystąpili najmłodsi podkreślone zostało jeszcze przez symbolikę strojów wykorzystanych tego dnia przez dzieci, jak również symbolikę użytych przez Nie rekwizytów.

 

Wypuszczone w górę przez autorkę nagrodzonego wiersza Wiktorię Grędzką biało-czerwone baloniki to nie tylko zwykły efekt sceniczny: to pobudzająca do refleksji manifestacja autentycznie przeżytego uczucia patriotycznego. Podobne znaczenie miał fakt wystąpienia w biało-czerwonych strojach np. przez Joannę Kwiecień z Przedszkola Nr 52, Apolonię Wójcik z Przedszkola Nr 64, użycie kokard, much lub wstążek np. przez Nikodema Wasiłka z Przedszkola Nr 57, czy wręcz wykorzystanie strojów ludowych i wianków w barwach ojczystych (np. Łucja Bryda z Przedszkola Nr 54, Maja Makuch z Przedszkola Nr 50). Ileż wzruszeń dostarczyć musiał dorosłym fakt przygotowania przez dzieci z Przedszkola Nr 72, z dumą prezentowanych: polskiej flagi i godła!

 

Drugi dzień Przeglądu – jakkolwiek poświęcony prezentacji wybranych przez dzieci wierszy autorów dorosłych, również przebiegał w uroczystej i podniosłej atmosferze. O humor najmłodszych i odpowiednie ukierunkowanie Ich emocji zadbały prowadzące poetyckie spotkanie (zarówno w czwartek i piątek) Panie: Małgorzata i Aleksandra. Występy najmłodszych przeplatane były zatem prowadzonymi przez Nie dialogami z widownią. Dialogi te ukierunkowane były na uświadomienie przedszkolakom reguł zachowania się na sali, ukazanie sposobu poprawnego wypowiadania zdań – łamańców językowych (tutaj posłużono się wywołanymi na scenę dorosłymi), czy też na wyjaśnienie, czym właściwie jest wiersz... Piszący te słowa z radością konstatuje fakt podania przez jedno z dzieci definicji wiersza, która swoją prostotą i uniwersalizmem przerasta poniekąd definicje słownikowe: „Wiersz to coś, co chce się pisać, bo jest piękne...”

Panująca w tych dniach w Domu Kultury LSM radosna atmosfera była także owocem wytrwałych przygotowań małych recytatorów, Ich rodziców i wychowawców. Dużą inwencję w zagranie scenki opartej na wierszu „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry włożyli Mirek i Marcin z Przedszkola Nr 4. Swawolna postawa bohatera wiersza wyrażona została z pomocą skakanki, na której skakał jeden z małych aktorów oraz pistoletu. Elementem gry scenicznej było obrócenie się wokół siebie recytujących wiersz chłopców – znak upłynięcia czasu dzielącego poszczególne epizody.

Z żywą reakcją widowni spotykały się zwłaszcza te spośród recytowanych utworów, których prezentacja wzbogacona była odpowiednią modulacją głosu, mimiką i gestykulacją. Szczególne uznanie widowni zyskały zatem prezentacje dokonane przez Ewę z Przedszkola Nr 12, Oliwię z Przedszkola Nr 54, Laurę z Przedszkola Nr 59.

Wszystkie podane wyżej oceny mają charakter przykładowy. Podobnie trudno byłoby wyliczyć dzieci, które do występu zostały przygotowane przez rodziców, ze szczególną kreatywnością podchodzących do kwestii strojów i rekwizytów. Na scenie ujrzeć można było zatem lalkę (w dłoniach Laury z Przedszkola Nr 52), czarny strój z sygnalizującą obecność kota opaską (Julia z Przedszkola Nr 1), wykorzystane przez dzieci pomysłowe, barwne suknie – niekiedy uzupełnione koroną na głowie (Agata z Przedszkola Nr 5), stroje żab (Aniela z Przedszkola Nr 7), krówek (Ewa z Przedszkola Nr 12), osy (Ania z Przedszkola Nr 14) i in.

Bogata oprawa występów każdego z dzieci nie powinna przesłonić tego, co we włożonej przez Nie pracy było najcenniejsze. Zgodnie z założeniem Przeglądu dzieci otwierały się bowiem na świat Piękna ukrytego w twórczości literackiej, zaznajamiały się z poezją polskich twórców, kształtowały wreszcie w sobie – imponujące niekiedy – zdolności recytatorskie.

Świadkami sukcesów najmłodszych, a zarazem sukcesów Ich rodziców i wychowawców, z Paniami Dyr.: Dorotą Iwańską i Dorotą Pawlak, byli zaproszeni goście. Przybyli: Wicekurator Lubelskiego Kuratorium Oświaty Eugeniusz Pelak, Joanna Bednarska-Syska – Główny Specjalista Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin oraz – w imieniu NSZZ „Solidarność” - Zofia Jakubczak. Gośćmi Przeglądu byli także: piszący te słowa Zygmunt Marek Miszczak (Przewodniczący Jury Konkursu Literackiego „A to Polska właśnie” i ofiarodawca książeczek dla nagrodzonych i wyróżnionych w tym konkursie dzieci) oraz Dyrektorzy wielu spośród biorących udział w Przeglądzie przedszkoli.

Dodać należy, iż IX Wojewódzki Przegląd Poezji Dziecięcej odbywał się pod patronatem honorowym Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Lublin. Patronat medialny sprawowały: Polskie Radio Lublin i Nowy Tydzień w Lublinie, zaś ofiarodawcami nagród dla biorących udział w Przeglądzie dzieci byli: Pan Mariusz Płachta, firma Lubella oraz Teatr im. H. Ch. Andersena, który ufundował dla zwycięzców Konkursu Literackiego trzy bilety na dowolne spektakle. Przedszkole Nr 52 przygotowało piękne wydanie książeczki pt. „A to Polska właśnie”, stanowiącej zbiór zgłoszonych na Konkurs Literacki utworów.

Całkiem na koniec: życzyć należałoby sobie, aby organizatorom lubelskiej imprezy nie zabrakło energii i wytrwałości – owocem Ich pracy jest bowiem od lat rozwój twórczych zdolności najmłodszych, rokujący piękne perspektywy dla rozwoju naszej kultury regionalnej i ogólnonarodowej.

 

Zygmunt Marek Miszczak
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W dniach 19.04.2018 r. i 20.04.2018 r. odbył się IX Wojewódzki Przegląd Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…”, organizowany przez nasze Przedszkole nr 64 oraz Przedszkole nr 52 z Lublina.

19.04.2018 r. i 20.04.2018 r. - występ reprezentantów naszego Przedszkola oraz Grupy III podczas współorganizowanego przez nasze Przedszkole i Przedszkole nr 52 IX Wojewódzkiego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…”

Impreza odbyła się w Dzielnicowym Domu Kultury LSM przy ul. Wallenroda 4A, a Patronat Honorowy nad nią objął Lubelski Kurator Oświaty oraz Prezydent miasta Lublin. Patronat medialny zapewnili nam: Radio Lublin oraz czasopismo „Nowy Tydzień w Lublinie, natomiast pamiątkowe upominki dla uczestników pomogli nam przygotować Partnerzy Przeglądu: Pan Mariusz Płachta oraz firma Lubella.

W pierwszym dniu Przeglądu- 19.04.2018 r., wystąpiły dzieci, które przygotowały własne autorskie wiersze o tematyce patriotycznej, dotyczące naszego pięknego kraju i wraz z tymi wierszami wzięły udział w konkursie literackim pt.: „A to Polska właśnie”…, zorganizowanym przez Przedszkole nr 52. Nasze Przedszkole reprezentowały dzieci z Grupy III: 6- letni Kornel z wierszem pt.: „Opowieść o Polsce”

oraz 5- letnia Apolonia Wójcik z wierszem pt.: „Czym dla mnie jest Polska…”, który w konkursie zdobył wyróżnienie.

Recytacji wszystkich wierszy przysłuchiwali się goście honorowi, m.in. lubelski poeta i autor wielu wierszy dla dzieci, Pan Zygmunt Marek Miszczak.

Podczas finału tego dnia Przeglądu wszystkie dzieci otrzymały gratulacje i pamiątkowe upominki z rąk Pań Dyrektor Przedszkola nr 52 i Przedszkola nr 64 a także naszego gościa honorowego, lubelskiego wicekuratora Pana Eugeniusza Pelaka, a podsumowaniem była „chwila dla fotoreporterów”, czyli pamiątkowe zdjęcia wszystkich dzieci na scenie.

Podczas drugiego dnia trwania Przeglądu- 20.04.2018 r. dominowały recytacje wierszy z kanonu klasyki poezji dziecięcej, znanych i lubionych poetów. Nasze Przedszkole reprezentowała 6- letnia Klaudia Stasiak z Grupy III z pięknym wierszem autorstwa Hanny Niewiadomskiej pt. „Ręce”.

Dzieciom, poza Paniami Dyrektorkami z przedszkoli- Organizatorów Przeglądu- gratulował również nasz gość honorowy- poeta Pan Zygmunt Marek Miszczak.

Każde z dzieci- uczestników Przeglądu- otrzymało pamiątkowy dyplom, książkę oraz upominek od Lubelli.

Piękne występy dzieci nagrodzone zostały głośnymi owacjami.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Już wkrótce IX Wojewódzki Przegląd Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny..."

Przed nami kolejny już, IX Wojewódzki Przegląd Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny...", organizowany przez Przedszkole nr 52, we współpracy z naszym Przedszkolem. Poniżej znajdziecie bieżące informacje na temat tego przedsięwzięcia :)

VIII Wojewódzki Przegląd Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny..." już za nami!

VIII Wojewódzki Przegląd Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…”, organizowany przez nasze Przedszkole już za nami.

Jednak jak co roku mali i duzi miłośnicy poezji dziecięcej nie zawiedli i tłumnie przybyli na Przegląd, który odbył się w dniach 27-28 kwietnia 2017 r. i gościł w Domu Kultury Bronowice- w Pracowni Kultury Maki.

Całą uroczystość poprowadził aktor p. Adam Organista, a gościem honorowym był znany poeta lubelski p. Zygmunt Marek Miszczak.

Nasze przedszkole, chcąc uczcić 700-lecie miasta Lublina postanowiło uatrakcyjnić imprezę specjalnie zorganizowanym z tej okazji konkursem pt.: „Tu Bystrzyca wartko płynie, pięknie żyje się w Lublinie”, który polegał na samodzielnym (bądź z lekką pomocą rodziców lub nauczycieli) ułożeniu wiersza, dotyczącego naszego pięknego miasta. Odzew był ogromny, a na konkurs wpłynęły aż 22 utwory o tej tematyce!

Ponadto nie zabrakło również wierszy naszych polskich klasyków, które na scenie recytowało 79 wspaniałych małych Artystów z całego Województwa Lubelskiego.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy upominek- książkę i dyplom, my- jako Organizatorzy po raz kolejny upewniliśmy się w przekonaniu, że przedszkolaki kochają poezję dziecięcą i warto organizować dla nich takie imprezy, a sam Przegląd Poezji Dziecięcej wspaniale uczcił obchody jubileuszu 700-lecia naszego pięknego miasta Lublina.

Zapraszamy także do zapoznania się z relacją z Przeglądu na stronie internetowej Nowego Tygodnia w Lublinie:
http://www.nowytydzien.pl/przedszkolaki-kochaja-swoje-miasto/
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

VIII Wojewódzki Przegląd Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny..."

Zbliża się VIII Wojewódzki Przegląd Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny...". Zapraszamy wszystkich miłośników poezji dziecięcej i nie tylko Uśmiech. Odwiedźcie nas, bo naprawdę warto!

Regulamin VIII Wojewódzkiego Przeglądu Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny..."
application/pdf Regulamin Przedszkole nr 64 - 2017.pdf (484.1 kB)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rozstrzygnięcie konkursu: "Tu Bystrzyca wartko płynie, pięknie żyje się w Lublinie"

W dniu 15 marca 2017r.,  został rozstrzygnięty Konkurs literacki dla dzieci "Tu Bystrzyca wartko płynie, pięknie żyje się w Lublinie".

Na konkurs wpłynęło 21 utworów z 14 przedszkoli. Komisja dokonała analizy prac konkursowych zgodnie z przyjętymi w regulaminie kryteriami.

Po podsumowaniu wyników zostały przyznane następujące lokaty:

Miejsce I - ex aequo
Przedszkole nr 50 - Karolina Sereda - wiersz "Z Babcią nad Bystrzycą".
Przedszkole nr 52 - Kalina Kołodyńska - wiersz "Cztery pory roku w Lublinie".
Przedszkole nr 59 -Szymon Szczepanik -wiersz "Moje miasto Lublin"

Miejsce II -ex aequo
Przedszkole nr 22 -Kajetan Kucharczyk - wiersz "Wiersz o Lublinie".
Przedszkole nr 50 -Oliwia Pudło - wiersz "Lublin piękny jest i basta!"
Przedszkole nr 59 -Hanna Sitko -wiersz "O herbie Lublina".

Miejsce III
Przedszkole nr 54 -Zofia Kępa -wiersz "Nasz Lublin".

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy wszystkim dzieciom za piękne wiersze. Nauczycielom i rodzicom dziękujemy za pomoc i wsparcie dzieci. A Wam Koleżanki Dyrektorki gratulujemy takich zdolnych dzieci oraz zaangażowanych nauczycieli, a także rodziców.
Wszystkie dzieci zapraszamy na prezentacje własnych utworów w trakcie trwania Wojewódzkiego Przeglądu Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny". Przegląd odbędzie się w dniach 27-28 kwietnia 2017 r w Pracowniach Kultury Maki Filii DDK Bronowice przy ul. Olchowej 8. Każda placówka otrzyma szczegółową informację o konkretnym dniu i godzinie występu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Echa VII Wojewódzkiego Przeglądu Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny..."

Słów kilka o zorganizowanym przez nasze Przedszkole VII Wojewódzkim Przeglądzie Poezji Dziecięcej 'Kto czyta ma piękne sny..."- relacja Poety- p. Zygmunta Marka Miszczaka...

KTO CZYTA, MA PIĘKNE SNY... - NOWA OPRAWA

WOJEWÓDZKIEGO PRZEGLĄDU POEZJI DZIECIĘCEJ

            Pomimo zmiany miejsca organizacji oraz częściowej zmiany formuły tegorocznego, VII-go już Wojewódzkiego Przeglądu Poezji Dziecięcej "Kto czyta, ma piękne sny...", uczestnikom tej imprezy towarzyszyły te same, jak co roku, emocje. Radość, entuzjazm, skupienie na twarzach dzieci, mobilizacja i wzruszenie po stronie rodziców stanowiły świadectwo doniosłości chwil spędzonych na obcowaniu z poezją.

Pracownie Kultury Maki Filii DDK Bronowice przy ul. Olchowej 8  były zaś świadkiem recytacji przez najmłodszych ich własnej, zgłoszonej na konkurs "Skrzaty, krasnale i leśne duszki" twórczości (pierwszy dzień Przeglądu 21.IV.), jak również wierszy napisanych dla dzieci przez autorów dorosłych (22.IV.). Organizator imprezy - kierowane przez P. Dorotę Iwańską Przedszkole Nr 64 "Skrzacik" w Lublinie - zadbało o sprawne jej przeprowadzenie i dobre samopoczucie zarówno samych twórców i odtwórców poezji, jak i towarzyszących im rodziców oraz zaproszonych gości: P. Elżbiety Sobiech z Kuratorium Oświaty, P. Agnieszki Łukasiewicz reprezentującej Wydział Oswiaty i Wychowania UM Lublin oraz autora poezji dziecięcej Zygmunta Marka Miszczaka.

Pierwszy dzień tego poetyckiego święta przyniósł ogłoszenie wyników Konkursu Literackiego dla Dzieci. Spośród 45 zgłoszonych wierszy Jury w składzie: Zygmunt Marek Miszczak (Przewodniczący), Dorota Iwańska, Ewa Hrycyszyn, Anna Saran-Białowska nagrodziło lub wyróżniło następujące:

I Miejsce   - Martyna Bieniek - "Chochlik Gucio" – Przedszkole nr 36 z Oddziałami Integracyjnymi

II Miejsce  - Łucja Kucharczyk - "Sen o krasnoludku" – Przedszkole nr 50

III Miejsce - Magdalena Rafa - "Małe krasnoludki" – Przedszkole nr 9

Wyróżnienia:

- Kornelia Kruk - "Skrzacik pracowitek” – Przedszkole nr 2

- Aleksandra Turyła - "Bajka o gnomie złośniku” – Przedszkole nr 64

       - Amelia Błaziak - "Głodny skrzat" – Przedszkole nr 2

Zaraz po ogłoszeniu wyników laureaci konkursu oraz jego uczestnicy mieli sposobność zaprezentowania swojej twórczości. Wiersze recytowane z pomocą rodziców i samodzielnie, z przejęciem i uśmiechem na ustach, traktowały o miejscu "skrzatów, krasnali i leśnych duszków"  w świecie wyobraźni dziecięcej.

Wszystkie przygotowane przez najmłodszych utwory zachwycały swoim pięknem, a nawet bogactwem zastosowanych środków artystycznych (porównania, epitety, onomatopeje, zdrobnienia, zgrubienia i in.), zaś ubogacony niejednokrotnie żywą gestykulacją sposób ich odtwarzania sprzyjał pozyskaniu sympatii tak dla owoców dziecięcej twórczości, jak dla samych twórców. W pamięci uczestników Przeglądu pozostaną wysiłki przedszkolaków odwołujących się właśnie do bogatej gestykulacji (Amelia Błaziak z Przedszkola Nr 2 w Lublinie), pięknego dygnięcia na zakończenie prezentacji (Julka Pietrzniak z Przedszkola Nr 81 w Lublinie), czy też po prostu wyraźnie i z dobrą dykcją recytujących swoje wiersze (Nikola Szalast  z Przedszkola Nr 77 w Lublinie).

Na uwagę zasługują pomysłowe, barwne stroje dziecięce, stanowiące niejednokrotnie cenny rekwizyt odzwierciedlający tematykę wiersza, jak pełne przebranie skrzata (Aleksandra Delega z Przedszkola Nr 2 w Lublinie; Maja Zdybel z Przedszkola Nr 32 w Lublinie), czy też pomysłowe, proste ubranko (np. Kornelia Kruk z Przedszkola Nr 2 w Lublinie).

Zwieńczeniem pierwszego dnia imprezy było rozdanie dyplomów i upominków (ufundowanych przez Partnerów: P. Mariusza Płachtę, firmę Lubella) oraz wspólne pamiątkowe zdjęcia.

            Piątek 22.IV. przyniósł wszystkim uczestnikom Przeglądu wspaniałe, barwne widowisko, na które składały się (obok uroku recytowanych wierszy polskich poetów): świetne stroje i wielkie zaangażowanie najmłodszych w prezentację przygotowanych utworów. Trudno było nie zauważyć i nie usłyszeć starannej dykcji oraz bogatej gestykulacji, której zwieńczeniem był końcowy piękny ukłon w wykonaniu Julii Bańka z Samorządowego Przedszkola Nr 2 w Biłgoraju. Aktorską pracę ułatwiały małym wykonawcom przygotowane przez rodziców elementy charakteryzacji, by wspomnieć tylko o fantazyjnych dużych butkach Igi Tarnowskiej z Przedszkola Miejskiego nr 19 w Chełmie, przyozdobionej konfiturami twarzy dziewczynki z Przedszkola Miejskiego w Tarnogrodzie recytującej wiersz pt. "Skrucha Józi" Marii Konopnickiej, czy okularach na nosie Jakuba Tomczyka z Samorządowego Przedszkola Publicznego w Piotrowicach, recytującego wiersz pt. "Okulary" Juliana Tuwima.

Były w trakcie prezentacji momenty szczególnego zauroczenia widowni zachowaniem małych artystów, jak w wypadku Igora z Przedszkola Nr 7 w Świdniku, który recytację wiersza pt. "Kopareczka" Danuty Wawiłow poprzedził serdecznym powitaniem publiczności. Cały zaś przebieg tej artystycznej imprezy sprzyjał zrodzeniu się u jej uczestników refleksji o niezastąpionym, dydaktycznym i wychowawczym walorze tego angażującego najmłodszych poetyckiego święta. Być może wypowiedziane na zakończenie Przeglądu słowa P. Doroty Iwańskiej: "Przywieźliście nam tutaj najwspanialszych deklamatorów" znajdą po niewielu latach potwierdzenie w postaci sukcesów odnoszonych przez przyszłych aktorów na scenach teatralnych.

            Za trud włożony w przygotowanie imprezy podziękowania należą się zwłaszcza Dyrekcji Przedszkola Nr 64 w Lublinie z P. Dorotą Iwańską, Dyrektor Pracowni Kultury Maki Filii DDK Bronowice P. Aleksandrze Szulc Chomie, jak również wszystkim aktorom, rodzicom i darczyńcom. Patronat honorowy nad VII Wojewódzkim Przeglądem Poezji Dziecięcej sprawowali: Lubelski Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Lublin. Patronami medialnymi były: "Kurier Lubelski", "Nowy Tydzień w Lublinie", Radio Lublin oraz portal MiastoDzieci.pl.

 

Zygmunt Marek Miszczak
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

VII Przegląd Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny..."- REGULAMIN

application/pdf Regulamin VII Przegladu- Przedszkole nr 64.pdf (458.7 kB)

O Przeglądzie słów kilka... Relacja Pana Zygmunta Marka Miszczaka

VI EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO PRZEGLĄDU POEZJI DZIECIĘCEJ -

NIEZAPOMNIANE PRZEŻYCIA

Za nami VI edycja Wojewódzkiego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny...”. Tak, jak co roku, gościnne pomieszczenia Domu Kultury LSM w Lublinie stały się widownią niezwykłej imprezy z udziałem dzieci przedszkolnych województwa lubelskiego. Czwartek i piątek 23. i 24. IV. br. wyznaczyły ramy czasowe, w których wszyscy miłośnicy poezji mieli okazję wysłuchania, obejrzenia i zachwycenia się dokonaną przez najmłodszych recytacją wybranych utworów dla dzieci.

Podobnie, jak w minionych latach, ta – odbywająca się pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Lublin, przygotowana zaś przez Przedszkole nr 64 „Skrzacik” w Lublinie – impreza wabiła barwną oprawą i szeregiem przygotowanych z myślą o małych aktorach atrakcji. Wymienić zatem należy pomysłową dekorację sceny w sali widowiskowej, gdzie figura leżącego nad książką chłopca zwracała uwagę na wartość i potrzebę lektury w życiu kształtującego swą osobowość dziecka. Niezastąpioną rolę grał herold w barwnym stroju z zamierzchłej epoki, który przez sam sposób prowadzenia sekwencji przeglądu, jak również wprowadzenie zabaw słownych i ruchowych, skutecznie zatroszczył się o komfort samopoczucia najmłodszych. Przyciągającym oko elementem oprawy widowiska były same stroje przedszkolaków – np. wykorzystane przez dzieci z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 w wierszu Tadeusza Śliwiaka pt. „Zakochana żaba” zielone mundurki. Podobną rolę pełniły – barwne niejednokrotnie i oryginalne – rekwizyty, jak kołyska i figurka braciszka wykorzystane przez dziewczynkę z Przedszkola nr 5 przy ul. Spokojnej w wierszu Józefa Czechowicza pt. „Bawię braciszka”.

Sama prezentacja wierszy polskich poetów to już okazja do wielu wzruszeń, zamyślenia i radości. Zadowolenie widzów Przeglądu okupione zostało zapewne ciężką pracą i wieloma zabiegami ze strony sprawującego pieczę nad wykonawcami personelu przedszkolnego. Dzięki temu zachwycać mógł chóralny występ dwóch chłopców z Przedszkola nr 46 recytujących „Przyjaciół” Adama Mickiewicza, występ czworga jednocześnie dzieci z Przedszkola nr 85 odtwarzających „Żuka” Jana Brzechwy, czy – zwłaszcza – imponujący wręcz dojrzałą grą aktorską występ małego wykonawcy z Przedszkola Miejskiego z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Lubartowie, recytującego wiersz „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry. Wspomnieć należy, iż największe brawa zebrali zwłaszcza Ci spośród małych aktorów, którzy pokonać zdołali stres i – wbrew pierwotnym oporom – pięknie zaprezentowali przygotowany przez siebie utwór poetycki (np. Wiktoria z Przedszkola nr 65 w Lublinie). Chwila największego aplauzu widowni nastąpiła zaś po pełnym temperamentu występie malutkiej wykonawczyni wiersza Doroty Gellner pt. „Roztrzepana sprzątaczka” (dziewczynka przygotowana została przez wychowawców Przedszkola nr 5 przy Alei Racławickiej w Lublinie).

Spośród gości VI Przeglądu Poezji Dziecięcej wymienić wypada przynajmniej P. Annę Szczepińską Wicekuratora Oświaty w Lublinie, P. Barbarę Czołowską Z-cę Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania UM w Lublinie, reprezentującego sponsorów P. Rafała Iskrę Prezesa Zarządu Froebel.pl, P. Małgorzatę Iwanicką i P. Andrzeja Zdunka reprezentujących Dom Kultury LSM, a także lubelskich poetów: P. Zbigniewa Dmitrocę i P. Zygmunta Marka Miszczaka, którzy zaznaczyli swoją obecność prezentacją własnych wierszy dla dzieci. O występach wyżej wymienionych mówić można w kontekście ogółu niespodzianek czekających najmłodszych w ciągu dwóch dni trwania Przeglądu: P. Zbigniew Dmitroca przygotował z myślą o przedszkolakach całe widowisko pn. „Teatrzyk, jak się patrzy”, w realizację którego zaangażowane zostały licznie i chętnie zgłaszające się dzieci. Zarówno aktorzy, jak odbiorcy „Teatrzyku” z przyjemnością zapoznali się z wierszami znakomitego twórcy: znalazły się wśród nich wiersze o koguciku, sójce, oście, ośle i wiele innych. Dodać należy, iż każdy z prezentowanych wierszy ilustrowały stosowne rekwizyty.

Występ Zygmunta Marka Miszczaka wpleciony został w drugi dzień trwania Przeglądu. Poeta zaprezentował cztery spośród ostatnio napisanych przez siebie wierszy dla dzieci. Znalazły się wśród nich utwory żartobliwe, wszystkie zaś stanowiły pochwałę beztroskiego przeżywania dzieciństwa i towarzyszącej mu radości.

Nad pomyślnym przebiegiem imprezy czuwała P. Dorota Iwańska Dyrektor Przedszkola nr 64 w Lublinie. Ona też dokonała jej podsumowania, podkreślając wartość twórczej aktywności dzieci przedszkolnych. W tegorocznej edycji Przeglądu udział wzięło 117 dzieci z 41 placówek. Ostatnim akordem widowiska było rozdanie pamiątkowych dyplomów i nagród ufundowanych przez sponsorów (należeli do nich: Pan Mariusz Płachta, firma Lubella, Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny i Froebel.pl).

Żaden chyba z uczestników VI Wojewódzkiego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny...” nie ma wątpliwości, iż impreza ta reklamuje się sama. Oby stanowiła dla naszych najmłodszych skuteczny bodziec do zainteresowania się i głębokiego przeżycia tych wartości, których dostarczyć Im może literatura dziecięca.

ZMM

VI Wojewódzki Międzyprzedszkolny Przegląd Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny..." czas zacząć!

Serdecznie zapraszamy na organizowany przez nasze Przedszkole VI Wojewódzki Międzyprzedszkolny Przegląd Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny..." Śmiech Przyjdź na Przegląd, a posłuchasz, jak pięknie recytują dzieci...Śmiech

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Już wkrótce odbędzie się organizowany przez nasze Przedszkole VI Wojewódzki Międzyprzedszkolny Przegląd Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny...". ZAPRASZAMY!

V Wojewódzki Międzyprzedszkolny Przegląd Poezji Dziecięcej "Kto czyta ma piękne sny..."

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła...”- Wisława Szymborska

W dniach 23- 25 kwietnia 2014 r. w Domu Kultury LSM w Lublinie odbył się V Wojewódzki Międzyprzedszkolny Przegląd Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…”, organizowany przez Przedszkole nr 64 w Lublinie przy współpracy z Domem Kultury LSM.
Patronat Honorowy:
- Lubelski Kurator Oświaty - Krzysztof Babisz

- Wojewoda Lubelski - Wojciech Wilk
- Marszałek Województwa Lubelskiego – Krzysztof Hetman
- Prezydent Miasta Lublin - Krzysztof Żuk
- Przewodniczący Rady Miasta Lublin - Piotr Kowalczyk
Patronat medialny:
- Radio Lublin
- tygodnik lokalny „Nowy Tydzień w Lublinie”
- portal www.miastodzieci.pl
Sponsorzy:
- Lubella Sp. z o.o.S.K.A.;
-Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium;
Osoby prywatne:
- Pan Mariusz Płachta
- Państwo Małgorzata i Bartłomiej Zembrzuscy
- Pani Iwona Zembrzuska
Głównym celem V Wojewódzkiego Miedzyprzedszkolnego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…” jest popularyzacja i rozbudzanie u dzieci zainteresowań poezją, rozwijanie uzdolnień recytatorskich dzieci, a także promowanie artystycznych umiejętności dzieci oraz ich wkładu w rozwój kultury, ze zwróceniem szczególnej uwagi na promocję kultury języka polskiego.
W tym roku do udziału w V Wojewódzkim Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…” zaproszone zostały przedszkola publiczne z miasta Lublina oraz Województwa Lubelskiego. Ostatecznie udział swój zgłosiło 59 przedszkoli, w tym: 42 przedszkola publiczne z miasta Lublin oraz 17 przedszkoli publicznych powiatowych:
- 5 przedszkoli publicznych z powiatu lubelskiego, z miejscowości: Niemce, Bełżyce, Piotrowice, Czółna, Ciecierzyn;
- 1 przedszkole publiczne z powiatu lubartowskiego, z miejscowości: Lubartów;
- 1 przedszkole publiczne z powiatu łęczyńskiego, z miejscowości: Łęczna;
- 1 przedszkole publiczne z powiatu świdnickiego, z miejscowości: Piaski;
- 1 przedszkole publiczne z powiatu parczewskiego- Parczew;
- 1 przedszkole publiczne z powiatu opolskiego, z miejscowości: Poniatowa;
- 1 przedszkole publiczne z powiatu kraśnickiego, z miejscowości: Wilkołaz;
- 1 przedszkole publiczne z powiatu puławskiego, z miasta Puławy;
- 1 przedszkole publiczne z powiatu krasnostawskiego, z miejscowości Krasnystaw;
- 1 przedszkole publiczne z powiatu zamojskiego, z miasta: Zamość;
- 1 przedszkole publiczne z powiatu biłgorajskiego, z miejscowości: Tarnogród;
- 2 placówki publiczne (przedszkole i szkoła podstawowa- oddział zerowy) z powiatu radzyńskiego, z miejscowości: Czemierniki.
W czasie trwania V Wojewódzkiego Międzyprzedszkolnego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…” swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowało 149 dzieci, które zostały przygotowane przez 128 nauczycielek. Każda placówka mogła zgłosić do udziału w Przeglądzie maksymalnie czworo dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci młodsze – 3-, 4-latki oraz dzieci starsze - 5-, 6-latki. Chętnych uczestników byłoby znacznie więcej, jednak duża liczba zgłoszeń wpłynęła już po ostatecznym terminie ich składania, przez co nie mogły one zostać zakwalifikowane.
Wśród zaproszonych gości pojawiła się Pani Barbara Czołowska, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Pani Wicekurator Anna Szczepińska, zastępca Lubelskiego Kuratora Oświaty, Pani Agnieszka Łagowska, redaktor z Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, jak również autorzy poezji dziecięcej: Pani Alicja Barton, Pan Zygmunt Marek Miszczak, Pan Zbigniew Dmitroca oraz Pan Sebastian Sas. Występy dzieci odbywały się codziennie w godz. 9:30- 12:00, zgodnie z harmonogramem, który uczestnicy otrzymywali przed występem. Impreza miała charakter otwarty, dzięki czemu każdy chętny mógł zasiąść na widowni i posłuchać poezji dziecięcej zaprezentowanej przez najmłodszych. Każdy dzień występów uwieńczony był podziękowaniami i gratulacjami dla małych artystów oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Ponieważ impreza miała charakter przeglądu a nie konkursu przez co każde z dzieci, występujących w V Wojewódzkim Miedzyprzedszkolnym Przeglądzie Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…” otrzymało nagrody: książkę, słodycze i pamiątkowy dyplom, ufundowane przez sponsorów. Za rozbudzanie zainteresowań poezją i rozwijanie umiejętności recytatorskich dzieci każdy z nauczycieli otrzymał podziękowanie, a każda placówka- pamiątkowy dyplom.
Przegląd rozpoczęła Dyrektor Przedszkola nr 64, Pani Dorota Iwańska, uroczyście witając przybyłych gości. Następnie przedstawiła patronów oraz sponsorów, którzy ufundowali nagrody.Po części oficjalnej na scenie pojawił się Pan Adam Organista, aktor Teatru Kameralnego i Teatru Improv „No Potatoes”, który poprowadził dalszą część imprezy. Przedstawiał występujące na scenie dzieci,
a w przerwach bawił publiczność organizując zabawy ruchowe i werbalne. Natomiast trzeci dzień Przeglądu poprowadził aktor Teatru im. H. Ch. Andersena, Pan Kacper Kubiec.

Wszystkie dzieci z ogromnym przejęciem recytowały wiersze swoich ulubionych polskich poetów. Tegoroczny repertuar był bardzo zróżnicowany. Na scenie prezentowane były najczęściej utwory lubelskich, współczesnych autorów, a w szczególności zaproszonych gości: Zygmunta Marka Miszczaka, Zbigniewa Dmitrocy, Rafała Lasoty czy Leszka Sulimy Ciundziewickiego. Nie zabrakło także klasycznych utworów z repertuaru poezji dziecięcej, autorów takich jak: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Dorota Gellner, Danuta Wawiłow, Czesław Janczarski, Agnieszka Frączek, Wanda Chotomska czy Maria Konopnicka. Ponadto na scenie pojawili się również zaproszeni goście- poeci, którzy pokrótce mogli zaprezentować swoją twórczość osobiście deklamując własne wiersze.
W związku z ogromnym zainteresowaniem Przeglądem zarówno placówek, jak i nauczycieli, zadowoleniem występujących dzieci i ich dużą frekwencją, zapewniamy, że za rok odbędzie się kolejny, VI Wojewódzki Międzyprzedszkolny Przegląd Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny ...”, na który już dziś serdecznie zapraszają Organizatorzy.
                                                                                                                      Koordynatorki
                                                                                                         Marzena Wypuszcz i Ewa Hrycyszyn

PONADTO ZNAJDZIECIE PAŃSTWO RÓWNIEŻ RELACJĘ Z V WOJEWÓDZKIEGO MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO PRZEGLĄDU POEZJI DZIECIĘCEJ "KTO CZYTA MA PIĘKNE SNY..." W MEDIACH:
* na stronie internetowej Lubelskiego Kuratorium Oświaty:
http://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=6370&m=65&ms=
* na stronie internetowej telewizji ITVL- specjalna relacja naszego Gościa- poety- Pana Zygmunta Marka Miszczaka:
http://www.itvl.pl/news/kto-czyta-ma-piekne-sny
* na stronie internetowej Przewodniczącego Rady Miasta Lublin- Pana Piotra Kowalczyka:
http://piotrkowalczyk.pl/articles/by-id/21
* na portalu Wspólny Lublin- www.wspolnylublin.com:

http://wspolnylublin.com/aktualnosci/474-lubelskie-przedszkolaki-na-spotkaniu-z-dziecieca-poezja
* na stronie internetowej gazety Nowy Tydzień w Lublinie:
http://www.nowytydzien.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=19585:biedroneczki-i-szerszenie-na-scenie&Itemid=43
* na stronie internetowej Radia Lublin:
http://moje.radio.lublin.pl/23-kwietnia-lublin-v-wojewodzki-miedzyprzedszkolny-przeglad-poezji-dzieciecej.html
* na portalu Miasto Dzieci- www.miastodzieci.pl:
http://poludnie.miastodzieci.pl/wydarzenia/1:/82235:kto-czyta-ma-piekne-sny-lublin
Miłej lektury Uśmiech